Είσοδος Επικοινωνία Περιεχόμενα Links Χαιρετισμός

ΙΕΡΑΡΧΙΑ ΤΟΥ ΘΡΟΝΟΥ

Α´. ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΑΙ - ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΙ ΤΟΥ ΘΡΟΝΟΥ

Γέρων Νικομηδείας κ. Ιωακείμ.................................23.09.1973

Γέρων Νικαίας κ. Κωνσταντίνος................................16.01.1972

Γέρων Χαλκηδόνος κ. Αθανάσιος...............................24.09.1972

Γέρων Δέρκων κ. Απόστολος......................................26.11.1995

Γέρων Περγάμου κ. Ιωάννης.......................................22.06.1986

Γέρων Πριγκηποννήσων κ. Δημήτριος........................04.11.1990

Ηλιουπόλεως και Θείρων κ. Χρυσόστομος..................19.12.1970

Βρυούλων κ. Παντελεήμων..........................................01.01.1971

Ιταλίας και Μελίτης κ. Γεννάδιος................................17.01.1971

Αγκύρας κ. Ιερεμίας.....................................................31.01.1971

Γερμανίας κ. Αυγουστίνος........................................... 26.03.1972

Τρανουπόλεως κ. Γερμανός.........................................14.01.1973

Καναδά κ. Σωτήριος....................................................27.01.1974

Κρήτης κ. Ειρηναίος....................................................23.02.1975

Mετρών και Αθύρων κ. Δημήτριος...............................09.11.1980

Βοστώνης κ. Μεθόδιος.................................................18.07.1982

Μεξικού κ. Αθηναγόρας................................................22.08.1982

Καρπάθου και Κάσου κ. Αμβρόσιος.............................16.06.1983

Μοσχονησίων κ. Κύριλλος............................................27.10.1985

Μιλήτου κ. Απόστολος..................................................03.11.1985

Ανέων κ. Μακάριος........................................................03.11.1985

Ντένβερ κ. Ησαίας..........................................................25.05.1986

Ατλάντας κ. Αλέξιος.......................................................17.05.1987

Γουίννιπεγκ και Καναδά κ. Γεώργιος................................2.10.1989

Προικοννήσου κ. Ιωσήφ..................................................03.12.1989

Λάμπης, Συβρίτου και Σφακίων κ. Ειρηναίος.................14.02.1990

Φιλαδελφείας κ. Μελίτων...............................................28.10.1990

Σεβαστείας κ. Σεραφείμ...................................................31.03.1991

Πισιδίας κ. Σωτήριος......................................................21.03.1993

Μυριοφύτου και Περιστάσεως κ. Ειρηναίος....................21.11.1995

Μύρων κ. Χρυσόστομος...................................................25.11.1995

Συνάδων κ. Διονύσιος......................................................15.09.1996

Γαλλίας κ. Εμμανουήλ.....................................................11.11.1996

Θυατείρων και Μεγάλης Βρεταννίας κ. Νικήτα................14.12.1996

Σασίμων κ. Γεννάδιος.......................................................01.06.1997

Ντητρόιτ κ. Νικόλαος.......................................................03.04.1999

Λαοδικείας κ. Θεοδώρητος..............................................18.03.2000

Ικονίου κ. Θεόληπτος.......................................................10.09.2000

Γορτύνης και Αρκαδίας κ. Μακάριος................................08.10.2000

Ειρηνουπόλεως κ. Νίκανδρος...........................................25.02.2001

Ροδοπόλεως κ. Ταράσιος..................................................03.06.2001

Αρκαλοχωρίου, Καστελλίου και Βιάνου κ. Ανδρέας ........03.11.2001

Πιττσβούργου κ. Σάββας..................................................02.02.2002

Αγίου Φραγκίσκου κ. Γεράσι............................................09.02.2002

Νέας Ιερσέης κ. Ευάγγελος................................................10.05.2003

Βελγίου κ.  Αθηναγόρας....................................................22.06.2003

Ρόδου κ. Κύριλλος............................................................25.04.2004

Λέρου, Καλύμνου και Αστυπαλαίας κ. Παίσιος.................21.05.2005

Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου κ. Ευγένιος.............................28.05.2005

Γάνου και Χώρας κ. Αμφιλόχιος........................................09.07.2005

Κισάμου και Σελίνου κ. Αμφιλόχιος..................................08.10.2005

Κορέας κ. Αμβρόσιος........................................................05.02.2006

Κυδωνίας και Αποκορώνου κ. Δαμασκηνός.......................18.11.2006

Ισπανίας και Πορτογαλίας κ. Πολύκαρπος.........................06.05.2007

Χόνγκ Κόνγκ κ. Νεκτάριος..................................................20.01.2008

Κώου και Νισύρου κ. Ναθαναήλ.........................................08.03.2009

Καλλιουπόλεως και Μαδύτου κ. Στέφανος..........................13.03.2011

Αμερικής κ. Ελπιδοφόρος....................................................20.03.2011

Σιγκαπούρης κ. Κωνσταντίνος.............................................21.11.2011

Αυστρίας κ. Αρσένιος..........................................................30.11.2011

Μπουένος Άιρες κ. Ιωσήφ...................................................19.08.2012

Κυδωνιών κ.  Αθηναγόρας...................................................18.11.2012

Σουηδίας και πάσης Σκανδιναυίας κ. Κλεόπας....................21.05.2014

Σηλυβρίας κ. Μάξιμος..........................................................27.07.2014

Αδριανουπόλεως κ. Αμφιλόχιος............................................18.10.2014

Αυστραλίας κ. Μακάριος......................................................16.05.2015

Πέτρας και Χερρονήσου κ. Γεράσιμος..................................19.12.2015

Σμύρνης κ. Βαρθολομαίος.....................................................11.09.2016

Ίμβρου και Τενέδου κ. Κύριλλος...........................................25.09.2016

Ιεραπύτνης και Σητείας κ. Κύριλλος.....................................17.10.2016

Σύμης κ. Χρυσόστομος..........................................................11.02.2018

Σικάγου κ. Ναθαναήλ............................................................17.03.2018

Νέας Ζηλανδίας κ. Μύρων.....................................................11.07.2018

Ελβετίας κ. Μάξιμος...............22.07.2018


Β´. ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΑΙ ΙΕΡΩΝ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΝ
 ΝΕΩΝ ΧΩΡΩΝ

Ἡ διοίκησις τῶν Ἐπαρχιῶν τούτων τοῦ Οίκουμενικοῦ Θρόνου ἀνετέθη ἐπιτροπικῶς τῇ Ἁγιωτάτῃ Ἐκκλησία τῆς Ἑλλάδος διά τῆς ἀπό 4ης Σεπτεμβρίου 1928 Πατριαρχικῆς καί Συνοδικῆς Πράξεως.
 

Θεσσαλονίκης κ. Άνθιμος.......................................................14.07.1974

Παραμυθίας, Φιλιατών και Γηρομερίου κ. Τίτος...................17.07.1974

Μηθύμνης κ. Χρυσόστομος.....................................................06.05.1984

Μυτιλήνης κ. Ιάκωβος............................................................20.11.1988

Γουμενίσσης,Αξιουπόλεως και Πολυκάστρου κ. Δημήτριος.. 15.10.1989

Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας κ. Παντελεήμων................29.05.1994

Διδυμοτείχου, Ορεστιάδος και Σουφλίου κ. Δαμασκηνός........27.01.1995

Δρυινουπόλεως, Πωγωνιανής και Κονίτσης κ. Ανδρέας.........28.01.1995

Ξάνθης κ. Παντελεήμων.........................................................29.01.1995

Σάμου και Ικαρίας κ. Ευσέβιος..............................................22.07.1995

Καστορίας κ. Σεραφείμ..........................................................05.10.1996

Φλωρίνης, Πρεσπών και Εορδαίας κ. Θεόκλητος................. 23.01.2000

Κασσανδρείας κ. Νικόδημος...................................................13.01.2001

Σερρών και Νιγρίτης κ. Θεολόγος..........................................14.10.2001

Σιδηροκάστρου κ. Μακάριος.................................................16.12.2001

Εδέσσης και Πέλλης κ. Ιωήλ..................................................15.10.2002

Ζιχνών και Νευροκοπίου κ. Ιερόθεος.....................................17.05.2003

Ελευθερουπόλεως κ. Χρυσόστομος........................................28.04.2004

Σερβίων και Κοζάνης κ. Παύλος............................................29.04.2004

Αλεξανδρουπόλεως κ. Άνθιμος..............................................09.10.2004

Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως κ. Βαρνάβας........................10.10.2004

Δράμας κ. Παύλος...................................................................09.10.2005

Πολυανής και Κιλκισίου κ. Εμμανουήλ..................................17.10.2009

Λαγκαδά, Λητής και Ρεντίνης κ. Ιωάννης...............................16.05.2010

Χίου κ. Μάρκος......................................................................08.10.2011

Νικοπόλεως και Πρεβέζης κ.  Χρυσόστομος..........................06.10.2012

Ιερισσού, Αγίου Όρους και Αρδαμερίου κ. Θεόκλητος......... 07.10.2012

Μαρωνείας και Κομοτηνής κ. Παντελεήμων..........................24.02.2013

Κίτρους κ. Γεώργιος..............................................................01.03.2014

Ιωαννίνων κ. Μάξιμος............................................................28.06.2014

Ελασσώνος κ. Χαρίτων...........................................................29.06.2014

Γρεβενών κ. Δαυίδ..................................................................12.10.2014

Νέας Κρήνης και Καλαμαριάς κ. Ιουστίνος............................01.06.2015

Φιλίππων, Νεαπόλεως και Θάσου κ. Στέφανος......................08.10.2017

Σισανίου και Σιατίστης κ. Αθανάσιος.....................................23.03.2019

Λήμνου και Αγίου Ευστρατίου κ.Ιερόθεος..............................14.10.2019

Γ´. ΤΙΤΟΥΛΑΡΙΟΙ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΑΙ - ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΙ ΤΟΥ ΘΡΟΝΟΥ

Διοκλείας κ. Κάλλιστος .........................................................06.06.1982

Ιεραπόλεως κ. Αντώνιος.........................................................06.10.1985

Φιλομηλίου κ. Ηλίας...............................................................12.05.2002

Νύσσης κ. Γρηγόριος...............................................................27.11.2012

Ασπένδου κ. Ιερεμίας...............................................................19.09.1993

Παμφίλου κ. Δανιήλ.................................................................10.05.2008

Τελμησσού κ. Ιώβ....................................................................30.11.2013

Δ´. ΒΟΗΘΟΙ ΕΠΙΣΚΟΠΟΙ ΤΟΥ ΘΡΟΝΟΥ

Αρίστης κ. Βασίλειος..........................................................01.02.1976

Δέρβης κ. Ιεζεκιήλ..............................................................20.03.1977

Ροδοστόλου κ. Χρυσόστομος..............................................22.04.1978

Παρνασού κ. Ιωάννης..........................................................27.10.1991

Λεύκης κ. Ευμένιος..............................................................15.01.1994

Τροπαίου κ. Αθανάσιος.......................................................12.04.1997

Φασιανής κ. Αντώνιος.........................................................23.02.2002

Αριανζού κ. Βαρθολομαίος..................................................10.06.2004

Έντμοντον κ. Ιλαρίων..........................................................29.01.2005

Κρατείας κ. Ανδρέας...........................................................14.12.2005

Μωκησσού κ. Δημήτριος.....................................................09.12.2006

Αβύδου κ. Κύριλλος............................................................24.02.2008

Μιλητουπόλεως κ. Ιάκωβος................................................20.02.2011

Ζήλων κ. Σεβαστιανός.........................................................17.12.2011

Σκοπέλου κ. Παγκράτιος.....................................................09.09.2012

Αμορίου κ. Νικηφόρος........................................................02.02.2014

Μηδείας κ. Απόστολος........................................................20.12.2014

Ρηγίου κ. Ειρηναίος.............................................................08.02.2015

Αλικαρνασσού κ. Αδριανός..................................................26.07.2015

Στρατονικείας κ. Στέφανος..................................................27.12.2016

Ευκαρπίας κ. Ιερόθεος.........................................................05.03.2017

Ολύμπου κ. Κύριλλος...........................................................30.09.2017

Αραβισσού κ. Κασσιανός.....................................................21.01.2018

Απαμείας κ. Παίσιος............................................................20.10.2018

Μελιτηνής κ. Μάξιμος..........................................................10.11.2018

Ευδοκιάδος κ. Αμβρόσιος.....................................................21.07.2019

Κνωσσού κ. Πρόδρομος........................................................26.10.2019

Τράλλεων κ. Βενιαμίν...........................................................03.11.2019

Ευμενείας κ. Ειρηναίος.........................................................08.12.2019

Δορυλαίου κ. Δαμασκηνός....................................................15.12.2019

Αμισού κ. Ιωακείμ................................................................22.12.2019

Μελόης κ. Αιμιλιανός...........................................................25.12.2019

Κυανέων κ. Ελπίδιος.............................................................18.01.2020

Σινώπης κ. Σιλουανός...........................................................19.01.2020

Απολλωνιάδος κ. Ιωακείμ.....................................................26.01.2020

Ε´. ΕΦΗΣΥΧΑΖΟΝΤΕΣ ΑΡΧΙΕΡΕΙΣ ΤΟΥ ΘΡΟΝΟΥ

πρ. Αμερικής κ. Δημήτριος, εν Νέα Υόρκη.........................17.09.1967

πρ. Αμασείας κ. Παύλος, εν Στοκχόλμη..............................12.05.1974

πρ. Βελγίου κ. Παντελεήμων, εν Χίω..................................18.08.1974

πρ. Πιττσβούργου κ. Μάξιμος, εν Αμερική.........................18.07.1978

πρ. Γουίννιπεγκ και Καναδά κ. Ιωάννης, εν Καναδά ..........27.11.1983

πρ. Χαλδίας κ. Σπυρίδων, εν Αμερική.................................24.11.1985

πρ. Κίτρους κ. Αγαθόνικος, εν Κατερίνη............................24.11.1985

Χριστιανουπόλεως κ. Παύλος, εν Αδελαίδι.........................11.03.1984

Ελαίας κ. Θεοδώρητος, εν Αθήναις.................................... 25.03.1984

Τραχείας κ. Παύλος, εν Γαλλία............................................02.06.1991

Ξάνθου κ. Δημήτριος, εν Αμερική........................................23.06.1998

Τρωάδος κ. Πέτρος, εν Πάτραις..........................................08.11.2015